Sivuston alkuun
fi
enetfiltlvsv

Simeon on nestemäisten tuotteiden kuljettamiseen keskittynyt yhtiö.

Polttonestekuljetukset

Kemikaalikuljetukset

Kaasukuljetukset

Korjaamopalvelut

3.3.2014 | Matti Auvinen on nimitetty Kiitosimeonin kemikaaliliiketoiminnan kuljetuspäälliköksi. Lue lisää 3.1.2014 | Kiitosimeon Oy ostaa Ilkka Huttunen Oy:n säiliöliiketoiminnot Lue lisää

malli-300

Simeon on nestemäisten tuotteiden kuljettamiseen keskittynyt yhtiö. Kotimarkkina-alueemme on Suomessa, Ruotsissa ja Baltiassa, mutta operoimme kaikissa Itämeren rantavaltioissa.

Budjetoitu liikevaihtomme on 60 miljoona euroa. Valtaosa tästä syntyy pitkäaikaisten kumppaniemme ja alansa johtavien toimijoiden kanssa tehtävästä yhteistyöstä. Olemme ylpeitä saadessamme toimia sellaisten yritysten kanssa kuin Aga, Teboil, Neste Oil, Lukoil, Kemira, Boliden, Altia, Dynea ja Orlen.

Kumppanuus on tapamme toimia kaikkien muidenkin asiakkaiden kanssa. Asiakkaan tuotteiden ja prosessien tuntemus ovat tärkeitä keinoja molempien osapuolten tavoitteiden saavuttamiseksi. Omat kuljettajamme, jotka vastaavat pääosasta palveluistamme, ja pitkäaikaiset kumppanuudet myös alihankinnassa, ovat se voimavara, jolla tavoitteet muutetaan teoiksi. Teoiksi kuten asiakaspalvelu, turvallisuus, luotettavuus ja vähäinen ympäristökuormitus.

Tutustu sivujemme kautta toimintaamme ja ota yhteyttä tarvittaessa.

Asiakaskeskeisyys

Kaikki toiminta perustuu asiakkaan tarpeeseen. Simeonin tehtävä on tyydyttää asiakkaan tarve ja tuoda asiakkaalle uusia ehdotuksia toiminnan ja yhteistyön kehittämiseksi. Luotettavuus on asiakassuhteen tärkein ominaisuus.

Turvallisuus

Simeon huomioi kaikessa toiminnassaan yleisen turvallisuuden asettamat vaatimukset. Asiakkaan edellyttäessä oman turvallisuusnorminsa noudattamista se on myös Simeonin turvallisuusnormi.

Ympäristöystävällisyys

Simeonin tuottamat palvelut toteutetaan tilanne ja mahdollisuudet huomioiden mahdollisimman ympäristöystävällisesti. Ympäristövaikutukset ovat vaikuttimena valittaessa yhteistyökumppaneita ja toiminnan vaatimia raaka-aineita ja materiaaleja.

Taloudellinen tuloksellisuus

Kaikki toiminta ja palvelut toteutetaan tietoisina niiden taloudellisesta kannattavuudesta ja toimintaan liittyvistä riskeistä. Yrityksen johdon tehtävä on ohjata yrityksen kehitystä ja kasvua siten että yrityksen pitkän aikavälin kannattavuus kehittyy positiivisesti.

x

Polttonestekuljetukset

Polttonestekuljetukset näkyvät jokapäiväisessä liikenteessä. Suuri osa autoista on brändätty asiakkaidemme logoilla ja väreillä, ja suurimmat huoltoasemat edellyttävät päivittäisiä täydennystoimituksia. Polttonesteliiketoiminnassa trendi on ympäristöystävällisyys. Asiakkaamme lanseeraavat uusia, ympäristöä säästäviä tuotteita ja autonvalmistajat kehittävät vähemmän kuluttavia moottoreita. Sama koskee myös kuljetuksiin käyttämiämme kuorma-autoja.

Liikennepolttonesteiden kanssa samoissa kuormissa kuljetetaan myös lämmitysöljy. Lämmitysöljyn erittäin vaihteleva kysyntä lyhyine huippusesonkeineen mittaa suorituskykymme useita kertoja vuodessa.

x

Kemikaalikuljetukset

Erilaiset nestemäiset kemikaalit ovat teollisuutemme perusraaka-aineita. Yksittäiset tehtaat voivat kuluttaa kymmeniä tuhansia tonneja esimerkiksi lipeää, rikkihappoa tai suolahappoa. Osa teollisuudesta jalostaa peruskemikaaleista korkealuokkaisia lopputuotteita, jotka nekin kuljetetaan asiakkaalle säiliöautolla. Tällaisia tuotteita käytetään muun muassa veden puhdistuksessa. Kemikaalikuljetukset ovat monien tuotteiden ja erilaisten vaatimusten muodostama tehokas verkosto.

Pienet varastot, muuttuvat tarpeet ja ehdoton toimitusvarmuus määrittävät kuljetusliikkeelle asetettavan vaatimustason. Simeon on erikoistunut kelikaalikuljetuksissa vaativimpiin ja vaarallisiksi luokiteltuihin tuotteisiin. Strategiamme on olla näissä kuljetuksissa markkina-alueemme johtava yritys.

x

Kaasukuljetukset

Kaasuiksi kutsumme tuotteita, jotka ovat kaasumaisessa olomuodossa ollessaan ulkoilman lämpötilassa ja paineessa. Kuljetuksen aikana ne ovat nimestään huolimatta nestemäisessä muodossa. Kehittyneessä yhteiskunnassa kaasujen käyttö on erittäin monipuolista.Esimerkiksi elintarviketeollisuus ja terveydenhuolto ovat merkittäviä kaasujen käyttäjiä siinä missä huippuateriota valmistava kokkikin.

Kaasuilla on hyvin erilaisia ominaisuuksia. Toisilla niistä voidaan tuotaa energiaa kaasua polttamalla, mutta esimerkiksi virvoitusjuomapullosta pihahtavaa hiilidioksidia voidaan käyttää myös tulen sammuttamiseen. Osa kaasuista nousee vapautuessaan ilmapallon lailla yläilmoihin, mutta osa jää ilmaa suuremman tiheytensä johdosta maan pinnalle.

Erilaiset ominaisuudet edellyttävät erilaista kalustoa ja kuljettajalle tuotekohtaisen koulutuksen. Tuotteiden ja säiliötekniikan tuntemus tekee kaasujen kuljettamisesta turvallista. Simeon on kaasukuljetuksen asiantuntija.

 

Palvelut

Polttonestekuljetukset

Polttonestekuljetukset näkyvät jokapäiväisessä liikenteessä. Suuri osa autoista on brändätty asiakkaidemme logoilla ja väreillä, ja suurimmat huoltoasemat edellyttävät päivittäisiä täydennystoimituksia. Polttonesteliiketoiminnassa trendi on ympäristöystävällisyys.

Lue lisää

Kemikaalikuljetukset

Erilaiset nestemäiset kemikaalit ovat teollisuutemme perusraaka-aineita. Yksittäiset tehtaat voivat kuluttaa kymmeniä tuhansia tonneja esimerkiksi lipeää, rikkihappoa tai suolahappoa. Osa teollisuudesta jalostaa peruskemikaaleista korkealuokkaisia lopputuotteita, jotka nekin kuljetetaan asiakkaalle säiliöautolla.

Lue lisää

Kaasukuljetukset

Kaasuiksi kutsumme tuotteita, jotka ovat kaasumaisessa olomuodossa ollessaan ulkoilman lämpötilassa ja paineessa. Kuljetuksen aikana ne ovat nimestään huolimatta nestemäisessä muodossa. Kehittyneessä yhteiskunnassa kaasujen käyttö on erittäin monipuolista.

Lue lisää

Korjaamopalvelut

Simeon Services Oy on monipuolinen raskaan kaluston palvelupiste yrityksesi tarpeisiin. Meiltä saat raskaan kaluston huollot, jarrumittaukset, katsastukset, korjaukset, varaosat, pesut.

Lue lisää

Rekrytointi

Kiitosimeon – konsernissa työskentelee tällä hetkellä lähes 500 huippuammattilaista erilaisissa tehtävissä Suomessa, Ruotsissa ja Baltian maissa. Meistä lähes 400 toimii raskaan kaluston kuljettajina.

Panostamme konsernissa henkilökunnan koulutukseen ja viihtyvyyteen. Ajokalustomme on nykyaikaista ja uudistamme sitä systemaattisesti, pidämme kunnia-asianamme hoitaa kuljetuksemme ensiluokkaisella kalustolla.

Ota yhteyttä alla olevalla työnhakulomakkeella, joukkoomme mahtuu alan parhaat ammattilaiset mielenkiintoisiin ja haastaviin työtehtäviin.

Jos olet kiinnostunut yrittäjyydestä (alihankinta), ota yhteys Ari Penttiseen (ari.penttinen(@)simeon.fi tai GSM 040 8227622)

 

Työnhakulomake

* -merkityt kentät ovat pakollisia.







Asepalvelus suoritettu

 Kyllä Ei


ADR-lupa

 Kappaletavara Säiliö Ei ole


Rikosrekisteri

 Kyllä Ei
(Ajokorttirekisteriote on toimitettava koeaikana)


Työkokemus
































Koulutus ja kurssit















Ethän ole robotti? Kirjoita laskutoimituksen vastaus numeroin 5+5=? 
Viesti lähetettiin onnistuneesti. Kiitos yhteydenotostanne!

Yhteystiedot

Rajamäki

Yrityspuistontie 2
05200 RAJAMÄKI
FINLAND
Puh. +358 40 351 2500
Fax +358 2060 51219
kiitosimeon@simeon.fi

Laskutusosoitteet

Inspecta_ISO9001_ISO14001

Lieto

Ahtonkaari 3
21420 Lieto

Lappeenranta

Terminaalinkatu 9
53420 LAPPEENRANTA

logo-sqas

Ari Penttinen

Toimitusjohtaja, Rajamäki
Gsm +358 40 822 7622
Fax +358 2060 51201
ari.penttinen@simeon.fi

Juha Lehtinen

Hallituksen puheenjohtaja / Kalustohankinnat, Rajamäki
Gsm +358 400 459 123
Fax +358 2060 51217
juha.lehtinen@simeon.fi

Ilkka Säkö

Talousjohtaja, Rajamäki
Gsm +358 40 734 3751
Fax +358 2060 51202
ilkka.sako@simeon.fi

Guido Leppik

Baltian aluejohtaja, Tallinna
Gsm +358 400 812 132 tai +372 534 258 51
Fax +372 6 006 618
guido.leppik@simeon.ee

Marjo Jaspa

Kehitysjohtaja, Rajamäki
Gsm +358 40 759 2442
Fax +358 2060 51219
marjo.jaspa@simeon.fi

Timo Huttunen

Markkinointijohtaja, Lappeenranta
Gsm +358 400 771 400
Fax +358 2060 51219
timo.huttunen@simeon.fi

Veli Kynsijärvi

Tekninen päällikkö, Rajamäki
Gsm +358 40 3512 536
Fax +358 2060 51219
veli.kynsijarvi@simeon.fi

ico-gas ico-gas Mervi Heikkilä

Kuljetuspäällikkö, Rajamäki
Gsm +358 40 351 2515
Fax +358 2060 51219
mervi.heikkila@simeon.fi

ico-gas Matti Auvinen

Kuljetuspäällikkö, Lappeenranta
Gsm +358 400 65 8750
Fax +358 2060 51206
matti.auvinen@simeon.fi

Polttonestekuljetukset

ico-gas Matti Heikkinen

Kuljetusesimies, Lieto
Neste, Teboil
Gsm. +358 40 351 2529
Fax +358 2060 51223
matti.heikkinen@simeon.fi

ico-gas Tuomas Pesonen

Kuljetusesimies, Rajamäki
Teboil
Gsm. +358 40 351 2532
tuomas.pesonen@simeon.fi

ico-gas Toni Salminen

Kuljetusesimies Rajamäki
Teboil
Gsm +358 40 3512 557
toni.salminen@simeon.fi

ico-gas Jani Ojanen

Kuljetusesimies, Rajamäki
Teboil
Gsm +358 40 3512 559
jani.ojanen@simeon.fi

ico-gas Deniss Klaas

Kuljetusesimies, Rajamäki
Neste,
Gsm. +358 40 351 2524
deniss.klaas@simeon.fi

Kemikaalikuljetukset

ico-gas Timo Kallio

Kuljetusesimies, Rajamäki
Gsm +358 40 566 3533
Fax +358 2060 51206
timo.kallio@simeon.fi

ico-gas Vesa Lehtikuusi

Esimies, myynti ja kuljetussuunnittelu, Rajamäki
Gsm +358 40 351 2530
Fax +358 2060 51206
vesa.lehtikuusi@simeon.fi

ico-gas Johanna Muhli

Kuljetusjärjestely, Lappeenranta
Venäjän liikenne
Gsm +358 40 585 4343
Fax +358 2060 51206
johanna.muhli@simeon.fi

ico-gas Svetlana Inkinen

Kuljetusjärjestely, Lappeenranta
Venäjän liikenne
Gsm +358 44 077 1314
Fax +358 2060 51206
svetlana.inkinen@simeon.fi

ico-gas Jorma Toiviainen

Kuljetusesimies, Lappeenranta
Gsm +358 44 022 3795
Fax. +358 2060 51206
jorma.toiviainen@simeon.fi

ico-gas Kalle Posti

Kuljetusesimies, Lappeenranta
Gsm. +358 44 324 2559
Fax. + 358 2060 51206
kalle.posti@simeon.fi

Kaasukuljetukset

ico-gas Tiit Viiksaar

Kuljetusesimies, Porvoo
Gsm +358 40 587 2781
Fax. + 358 2060 51206
tiit.viiksaar@simeon.fi

Arja Stenroos

Pääkirjanpitäjä, Rajamäki
Gsm. 0400 286 652
arja.stenroos@simeon.fi

Eeva Junkala

Kalustodokumentit, palkanlaskenta, Rajamäki
Gsm +358 40 351 2550
eeva.junkala@simeon.fi

Kati Valtanen

Asiakaspalvelu, laskutus, palkanlaskenta Rajamäki
Gsm +358 40 351 2551
kati.valtanen@simeon.fi

Marika Kapulainen

Asiakaspalvelu, ostoreskontra, Rajamäki
Gsm +358 40 351 2552
marika.kapulainen@simeon.fi

Tarja Kylmälä

Asiakaspalvelu, laskutus, ostoreskontra, Rajamäki
Gsm +358 40 351 2554
tarja.kylmala@simeon.fi

Minna Gustafsson

Asiakaspalvelu, laskutus, raportointi, Rajamäki
Gsm +358 40 351 2553
minna.gustafsson@simeon.fi

Lauri Honkaharju

IT-järjestelmäasiantuntija, Rajamäki
Gsm +358 40 8328187
Fax +358 2060 51221
lauri.honkaharju@simeon.fi

Raija Vänskä

Laskutus, Rajamäki
Gsm +358 40 351 2512
raija.vanska@simeon.fi

Yhteystiedot

Simeon Transport OÜ

Paneeli 2
11415 TALLINN
ESTONIA
Tel. +372 6 076 822
Fax. +372 6 006 618

iso_cert AA

Yhteyshenkilöt

Guido Leppik

Baltian aluejohtaja, Tallinna
Gsm +358 400 812 132 tai +372 534 258 51
Fax +372 6 006 618
guido.leppik@simeon.ee

Tarmo Annus

Maajohtaja, Tallinna
GSM: +372 5850 0003
tarmo.annus@simeon.ee

Jaanus Rooba

Kuljetusesimies, Tallinna
GSM: +372 5332 8419
jaanus.rooba@simeon.ee

Marek Leppik

Kuljetusesimies, Tallinna
GSM: +372 524 0922
marek.leppik@simeon.ee

Kristi Veski

Taloushallinto, Tallinna
GSM: +372 607 6822
kristi@simeon.ee

Yhteystiedot

SIMEON SIA

Laivinieku Street 5
LV-1015 Riga LATVIA
Phone. +371 673 53 783
Fax. +371 673 53 763

Yhteyshenkilöt

Pavils Reinikovs

Maajohtaja, Riika
TEL. +371 673 53 783
GSM. +371 292 96 649
Fax. +371 673 53 763
pavils.reinikovs@simeon.lv

Maksims Scadko

Kuljetuskoordinaattori, Riika
TEL. +371 673 53 783
GSM. +371 264 53 790
Fax +371 673 53 763
maksims.scadko@simeon.lv

Pāvels Kuzmins

Kuljetuskoordinaattori, Riika
TEL +371 679 63 133
GSM +371 291 53 784
FAX +371 679 63 130
pavels.kuzmins@simeon.lv

Edgars Roska

Kuljetuskoordinaattori, Riika
GSM: +371 26698066
FAX: +371 67963130
edgars.roska@simeon.lv

Yhteystiedot

UAB SIMEON

Naugarduko 102-802, Vilnius
Lithuania

Tel. +370 5 2334533
Fax.+370 5 2334532

Yhteyshenkilöt

Redzinaldas Mickus

Maajohtaja, Vilna
TEL. +370 5 2052086
GSM +370 6 87 73414
FAX. +370 5 2334532
redzinaldas.mickus@simeon.lt

Edita Kupreviciene

Taloushallinto, Vilna
Direct +370 5 2334533
Fax. +370 5 2334532
Mob. +370 68743590
edita@simeon.lt

Edita Satkauskiene

Kuljetusesimies, Vilna
TEL. +370 5 2334533
GSM. +370620-20730
FAX. +370 5 2334532
edita.satkauskiene@simeon.lt

Ramunas Labutis

Transport foreman, Vilna
TEL +370 5 2334533
GSM. +370686-96181
FAX +370 5 2334532
ramunas.labutis@simeon.lt

Yhteystiedot

Simeon Logistics Ab

Sjödalsvägen 21
141 46 Huddinge

Postbox 1236
141 25 Huddinge

 

Inspecta_ISO9001_ISO14001

Yhteyshenkilöt

Thomas Björklund

Maajohtaja (operatiivinen), Huddinge
Phone: +46 722 490 001
thomas.bjorklund@simeon.se

Mats Illerstål

Kuljetuspäällikkö, Avesta
Phone: + 46 722 490 003
mats.illerstal@simeon.se

Yhteydenottolomake








Ethän ole robotti? Kirjoita laskutoimituksen vastaus numeroin 5+5=? 
Viesti lähetettiin onnistuneesti. Kiitos yhteydenotostanne!